Zakres badań geoogicznych przy budowie domu

Zakres badań geoogicznych przy budowie domu

Marzeniem moim oraz mojej żony było posiadanie domu, z dala od zgiełku miasta, w spokojnej okolicy. Chcieliśmy uciec od hałasów, jaki wytwarza zurbanizowany teren, na którym jest mnóstwo głośnych samochodów, ludzi i ciągle tętniącego życiem. Nie było to proste, ale chcieliśmy mieć swój zaciszny kąt, w którym w swobodny sposób mielibyśmy okazję odpocząć po pracy i wyciszyć się. Takim rozwiązaniem byłby właśnie domek za miastem.

Obowiązek badań geologicznych na budowie

badania geologiczneZnalezienie odpowiedniego miejsca oraz uzbieranie funduszy nie były łatwym zadaniem. Braliśmy pod uwagę różne opcje i lokalizacje, szukaliśmy też projektu domu, który by nam się spodobał. W końcu trafiliśmy na działkę, będącą w bardzo ciekawym i dobrym położeniu niedaleko lasu, odpowiadającemu każdemu z nas. Była przeznaczona pod budowę, także spełniała nasze wymogi i w przyszłości moglibyśmy postawić na niej dom. Będąc już gotowym na kupno tego skrawka ziemi porozmawialiśmy jeszcze ze znajomymi, który budowę mają już od kilku lat za sobą. Zgodnie z ich radą, przed zakupem zdecydowaliśmy się na badanie geologiczne terenu. Prawnie są one i tak obowiązkowe, jednak można je też przeprowadzić bezpośrednio przed budową. Wraz z żoną chcieliśmy mieć jednak pewność co do położenia terenu, na którym stanie nasz dom żeby nie spotkała nas później żadna przykra niespodzianka. Badania geologiczne wykonywane są w celu ustalenia warunków wodnych i gruntowych podłoża, na którym zostanie dokonana inwestycja. Uzyskane w ten sposób informacje użyjemy do procesu zaprojektowania fundamentów domu, odpowiedniego dobraniu ich izolacji, a także pomogą w wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków czy odprowadzeniu deszczówki z dachu budynku do gruntu. Wszystkie zebrane dane pozwalają nam na właściwe i bezpieczne wybranie sposobu budowy obiektu mieszkalnego, a chcemy uniknąć zapadających się fundamentów czy pękających ścian. Orientacyjnie sami zapoznaliśmy się z mapami geologicznymi tego terytorium oraz popytaliśmy najbliższych w okolicy sąsiadów, jednak wynajęliśmy firmę, która zajmowała się tymi zagadnieniami. Z przedsiębiorstwem geotechnicznym umówiliśmy się na najbliższy możliwy termin. Przyjechało dwóch fachowców, którzy zrobili kilka odwiertów, na głębokości około 4 metrów. Dzięki tym działaniom geotechnik określił warstwy podłoża, rodzaj gruntu oraz poziom, na jakim znajdują się wody gruntowe, a następnie przygotował niezbędną dokumentację.

Wykonane przez firmę geologiczną badania uspokoiły nas co do działki, którą chcemy zakupić. Podłoże było stabilne i nie powinno dochodzić do różnych przesuwań ziemi, także podczas intensywnych opadów. Z kolei wody gruntowe były na takim poziomie, że bez problemu, w projekcie domu, moglibyśmy uwzględnić piwnicę. Działka, którą zakupiliśmy okazała się naszym spełnieniem marzeń.