Wybór lampy wiszącej

Wybór lampy wiszącej

 

Lampa ma za zadanie przede wszystkim rozświetlać wnętrze, ale również w odpowiedni sposób wyeksponować kolor pomieszczenia, jego styl i znajdujące się w nim elementy. Odpowiednio dobrana lampa będzie zatem idealnym dopełnieniem wystroju wnętrza. Kąt padania światła lub sam jego rodzaj jest również ważny, ale nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na nasz wybór podczas kupowania lamy.

Jaką lampę wiszącą wybrać?

lampa wiszącaPodczas wybierania wiszącej lampy musimy zwrócić uwagę do jakiego pomieszczenia będzie ona przeznaczona. Inna lampa wisząca będzie bowiem odpowiednia do przedpokoju, pokoju dziecka, kuchni nad stołem, a jeszcze inna do altany ogrodowej. Ważnym kryterium jest również czy w pomieszczeniu będzie znajdować się jeden czy kilka punktów światła. Oświetlenie powinno być dopasowane do czynności, które wykonujemy w danym pomieszczeniu. Wybierając lampę wiszącą do biura lub domowego gabinetu musimy brać pod uwagę to, że powinna ona dawać jasne i mocne światło. Dzięki temu nasze oczy będą mniej się męczyły. Dodatkowo odpowiednie światło motywuje do działania i pracy. Lampa wisząca, która ma znajdować się w naszej sypialni powinna być wyposażona w możliwość regulowania natężenia, z którą świeci. Sprawi to, że będziemy mogli stworzyć odpowiedni nastrój oraz przyjemnie będzie się w niej relaksować i odpoczywać. Najlepszym wyborem z lamp wiszących jest zakupienie takiej bezprzewodowej. Przy niej nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w postaci na przykład konieczności umieszczenia gniazdka z włącznikiem, który musi znajdować się w zasięgu naszej ręki. Lampa wisząca nie zawsze musi znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia. Wysokość umiejscowienia takiej lampy uzależniona jest od wielkości pomieszczenia. W przypadku małych pokoi klosze powinny znajdować się niżej. Dzięki temu światło jest bardziej intensywne, ale ma mniej elementów do oświetlenia. Im większe pomieszczenia, tym lampy wiszące powinny wisieć wyżej. Będzie ona wówczas miała możliwość, aby oświetlać wszystkie elementy znajdujące się w pomieszczeniu. Oprócz zwrócenia uwagi na odpowiednie oświetlenie musimy pamiętać również o wysokich osobach. Zbyt niskie powieszenie będzie skutkowało, że będą one często o nią zahaczać.

Rodzajów lamp jest bardzo dużo, a są one zróżnicowane pod względem materiałów, z których są skonstruowane, koloru, a także sposobu montażu. Przy zakupie lamy wiszącej zazwyczaj stajemy przed trudnym wyborem. Jeżeli kupimy wiszącą lampę to warto pamiętać o możliwości dopasowania do niej dodatkowego oświetlenie w postaci kinkietu lub lampy stojącej. Jest to element, który może się w znaczący sposób wyróżniać i przyciągać zainteresowanie innych.