Materac w trosce o zdrowy sen

Materac w trosce o zdrowy sen

Do komfortowego snu potrzebna jest komfortowa przestrzeń. Sypialnia to nie mniej ważne wnętrze od salonu czy kuchni, choć czasem wydaje nam się inaczej. W sypialni natomiast najważniejszą rolę gra łóżko. Jedynie wygodne łóżko sypialniane, a nie rozkładana kanapa czy sofa, jest w stanie zapewnić wygodny i zdrowy dla ducha i ciała sen. W łóżku natomiast najważniejszy jest materac. Źle dopasowany, niewygodny materac potrafi dać się we znaki. Dlatego to jemu należy poświęcić szczególną uwagę.

Popularne materace piankowe

materace z pianki wysokoelastycznejMaterac powinien być właściwie dopasowany do użytkownika. Materac dla dziecka będzie różnił się od materaca dla dorosłego. Istotna jest przede wszystkim waga osoby śpiącej. Im większa masa ciała, tym materac powinien być twardszy. Zdarza się także, że potrzebny jest materac do zadań specjalnych, jak np. odpowiednio elastyczny, aby mógł być używany na ruchomym stelażu. Są też materace zapobiegające odleżynom, szczególnie polecane dla osób starszych, lub unieruchomionych w łóżku. Inny natomiast będzie materac przyjazny alergikom. Każdą z tych cech odnajdziemy w materacach piankowych. Dzisiejsze materace piankowe różnią się diametralnie od tych produkowanych jeszcze 20 lat temu. Mit taniego, niewygodnego i niezdrowego dla postawy materaca piankowego, został z powodzeniem obalony dzięki nowym technologiom produkcji i nowoczesnym materiałom. Obecnie są to materace z pianki wysokoelastycznej, z pianki poliuretanowej, a także te lateksowe. W zależności od rodzaju pianki, jej gęstości oraz szczególnych właściwości, możemy uzyskać materac idealnie dopasowany do indywidualnych predyspozycji i wymagań. Klasyczne materace z pianki poliuretanowej znajdziemy w każdym przedziale cenowym. Dzięki domieszce innych materiałów, materace te spotkamy w całym wachlarzu twardości. Wśród pianek na specjalne wyróżnienie zasługują materace z pianki wysokoelastycznej oraz termoelastycznej. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, odznaczają się świetną elastycznością, dlatego też z powodzeniem można wykorzystać je w ruchomych stelażach. Elastyczność pianki wpływa pozytywnie na właściwą pozycję podczas snu, zwiększa komfort i sprawia, iż materac jest wystarczająco twardy, ale w dalszym ciągu wygodny. Pianka termoelastyczna natomiast reaguje na temperaturę ciała.

Najdroższą klasą materaców piankowych są modele lateksowe. Minimalna domieszka lateksu powinna wynosić 20%, przy czym im jest większa, tym lepiej (ale i drożej). Materace te, prócz wygody jaką oferują, gwarantują również inną ważną rzecz, blokują namnażanie się i rozwój bakterii, pleśni i roztoczy. To ważna cecha, jeśli mamy w domu alergika. Struktura lateksu pozwala na doskonałą wentylację, dzięki której materac jest czysty i świeży przez wiele lat. Warto zatem nie kierować się jedynie ceną, ale właściwościami materaca, gdyż jest to zakup na długie lata.